E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matrechnen mitrechnen (D) – compter avec (F)
Stammformen matrechnenrechent matmatgerechent
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echrechne mat
durechens mat
hien/si,hatt/etrechent mat
mirrechne mat
dirrechent mat
sirechne mat
Pass compos
echhumatgerechent
duhuesmatgerechent
hien/si,hatt/ethuetmatgerechent
mirhumatgerechent
dirhuttmatgerechent
sihumatgerechent
Plus-que-parfait
echhatmatgerechent
duhasmatgerechent
hien/si,hatt/ethatmatgerechent
mirhatematgerechent
dirhatmatgerechent
sihatematgerechent
Modale Futur I
echwäert matrechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert matgerechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatrechnen
dugéifsmatrechnen
hien/si,hatt/etgéifmatrechnen
mirgéifematrechnen
dirgéiftmatrechnen
sigéifematrechnen
Conditionnel pass compos
echhttmatgerechent
duhssmatgerechent
hien/si,hatt/ethttmatgerechent
mirhättematgerechent
dirhttmatgerechent
sihättematgerechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreche mat!
Plurielrechent mat!
matgerechent
matrechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgimatgerechent
dugëssmatgerechent
hie/si,hatt/etgëttmatgerechent
mirgimatgerechent
dirgittmatgerechent
sigimatgerechent
Pass compos
echsimatgerechent ginn
dubassmatgerechent ginn
hien/si,hatt/etassmatgerechent ginn
mirsimatgerechent ginn
dirsiddmatgerechent ginn
sisimatgerechent ginn
Plus-que-parfait
echwarmatgerechent ginn
duwaarsmatgerechent ginn
hien/si,hatt/etwarmatgerechent ginn
mirwarematgerechent ginn
dirwaartmatgerechent ginn
siwarematgerechent ginn
Modale Futur I
echwäert matgerechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert matgerechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif matgerechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif matgerechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier matgerechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechnenausrechnenberechnenderbirechnenduerchrechnenmrechnennorechnenofrechnenoprechnenrechnenurechnenverrechnenzerckrechnenzourechnen
Remarken (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles