E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofrechn-en abrechnen (D)faire les comptes, rgler les comptes (F)
Stammformen ofrechn-enrechen-t ofofge-rechen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrechn-en of
durechen-s of
hien/si,hatt/etrechen-t of
mirrechn-en of
dirrechen-t of
sirechn-en of
Pass compos
echhunnofge-rechen-t
duhuesofge-rechen-t
hien/si,hatt/ethuetofge-rechen-t
mirhunnofge-rechen-t
dirhuttofge-rechen-t
sihunnofge-rechen-t
Plus-que-parfait
echhatofge-rechen-t
duhasofge-rechen-t
hien/si,hatt/ethatofge-rechen-t
mirhatenofge-rechen-t
dirhatofge-rechen-t
sihatenofge-rechen-t
Futur I
echwäert ofrechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-rechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofrechn-en
dugéifsofrechn-en
hien/si,hatt/etgéifofrechn-en
mirgéifenofrechn-en
dirgéiftofrechn-en
sigéifenofrechn-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-rechen-t
duhssofge-rechen-t
hien/si,hatt/ethttofge-rechen-t
mirhttenofge-rechen-t
dirhttofge-rechen-t
sihttenofge-rechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen of!
Plurielrechen-t of!
ofge-rechen-t
ofrechn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnofge-rechen-t
dugëssofge-rechen-t
hie/si,hatt/etgëttofge-rechen-t
mirginnofge-rechen-t
dirgittofge-rechen-t
siginnofge-rechen-t
Pass compos
echsinnofge-rechen-t ginn
dubassofge-rechen-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-rechen-t ginn
mirsinnofge-rechen-t ginn
dirsiddofge-rechen-t ginn
sisinnofge-rechen-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-rechen-t ginn
duwaarsofge-rechen-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-rechen-t ginn
mirwarenofge-rechen-t ginn
dirwaartofge-rechen-t ginn
siwarenofge-rechen-t ginn
Futur I
echwäert ofge-rechen-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-rechen-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ofge-rechen-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ofge-rechen-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ofge-rechen-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechn-enausrechn-enberechn-enderbirechn-enduerchrechn-enmrechn-enmatrechn-ennorechn-enoprechn-enrechn-enurechn-enverrechn-enzerckrechn-enzourechn-en
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles