E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bradéieren verschleudern (unter Wert verkaufen) (D)brader (F)to dilapidate/ dump (E)
Stammformen bradéierenbradéiertbradéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbradéieren
dubradéiers
hien/si,hatt/etbradéiert
mirbradéieren
dirbradéiert
sibradéieren
Passé composé
echhubradéiert
duhuesbradéiert
hien/si,hatt/ethuetbradéiert
mirhubradéiert
dirhuttbradéiert
sihubradéiert
Plus-que-parfait
echhatbradéiert
duhasbradéiert
hien/si,hatt/ethatbradéiert
mirhatebradéiert
dirhatbradéiert
sihatebradéiert
Futur I
echwäert bradéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bradéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbradéieren
dugéifsbradéieren
hien/si,hatt/etgéifbradéieren
mirgéifebradéieren
dirgéiftbradéieren
sigéifebradéieren
Conditionnel Passé composé
echhättbradéiert
duhässbradéiert
hien/si,hatt/ethättbradéiert
mirhättebradéiert
dirhättbradéiert
sihättebradéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbradéier!
Plurielbradéiert!
bradéiert
bradéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibradéiert
dugëssbradéiert
hie/si,hatt/etgëttbradéiert
mirgibradéiert
dirgittbradéiert
sigibradéiert
Passé composé
echsibradéiert ginn
dubassbradéiert ginn
hien/si,hatt/etassbradéiert ginn
mirsibradéiert ginn
dirsiddbradéiert ginn
sisibradéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarbradéiert ginn
duwaarsbradéiert ginn
hien/si,hatt/etwarbradéiert ginn
mirwarebradéiert ginn
dirwaartbradéiert ginn
siwarebradéiert ginn
Futur I
echwäert bradéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bradéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif bradéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif bradéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier bradéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles