E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
brad-éier-en verschleudern (unter Wert verkaufen) (D) – brader (F) – to dilapidate/ dump (E)
Stammformen brad-éier-enbrad-éier-tbrad-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbrad-éier-en
dubrad-éier-s
hien/si,hatt/etbrad-éier-t
mirbrad-éier-en
dirbrad-éier-t
sibrad-éier-en
Passé composé
echhubrad-éier-t
duhuesbrad-éier-t
hien/si,hatt/ethuetbrad-éier-t
mirhubrad-éier-t
dirhuttbrad-éier-t
sihubrad-éier-t
Plus-que-parfait
echhatbrad-éier-t
duhasbrad-éier-t
hien/si,hatt/ethatbrad-éier-t
mirhatebrad-éier-t
dirhatbrad-éier-t
sihatebrad-éier-t
Futur I
echwäert brad-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brad-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbrad-éier-en
dugéifsbrad-éier-en
hien/si,hatt/etgéifbrad-éier-en
mirgéifebrad-éier-en
dirgéiftbrad-éier-en
sigéifebrad-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättbrad-éier-t
duhässbrad-éier-t
hien/si,hatt/ethättbrad-éier-t
mirhättebrad-éier-t
dirhättbrad-éier-t
sihättebrad-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbrad-éier!
Plurielbrad-éier-t!
brad-éier-t
brad-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgibrad-éier-t
dugëssbrad-éier-t
hie/si,hatt/etgëttbrad-éier-t
mirgibrad-éier-t
dirgittbrad-éier-t
sigibrad-éier-t
Passé composé
echsibrad-éier-t ginn
dubassbrad-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassbrad-éier-t ginn
mirsibrad-éier-t ginn
dirsiddbrad-éier-t ginn
sisibrad-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarbrad-éier-t ginn
duwaarsbrad-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarbrad-éier-t ginn
mirwarebrad-éier-t ginn
dirwaartbrad-éier-t ginn
siwarebrad-éier-t ginn
Futur I
echwäert brad-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert brad-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif brad-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif brad-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier brad-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles