E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verrechnen verrechnen (D)faire une erreur de calcul, dcompter qch. (F)
Stammformen verrechnenverrechentverrechent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverrechnen
duverrechens
hien/si,hatt/etverrechent
mirverrechnen
dirverrechent
siverrechnen
Pass compos
echhuverrechent
duhuesverrechent
hien/si,hatt/ethuetverrechent
mirhuverrechent
dirhuttverrechent
sihuverrechent
Plus-que-parfait
echhatverrechent
duhasverrechent
hien/si,hatt/ethatverrechent
mirhateverrechent
dirhatverrechent
sihateverrechent
Futur I
echwäert verrechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverrechnen
dugéifsverrechnen
hien/si,hatt/etgéifverrechnen
mirgéifeverrechnen
dirgéiftverrechnen
sigéifeverrechnen
Conditionnel Pass compos
echhttverrechent
duhssverrechent
hien/si,hatt/ethttverrechent
mirhätteverrechent
dirhttverrechent
sihätteverrechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverrechen!
Plurielverrechent!
verrechent
verrechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiverrechent
dugëssverrechent
hie/si,hatt/etgëttverrechent
mirgiverrechent
dirgittverrechent
sigiverrechent
Pass compos
echsiverrechent ginn
dubassverrechent ginn
hien/si,hatt/etassverrechent ginn
mirsiverrechent ginn
dirsiddverrechent ginn
sisiverrechent ginn
Plus-que-parfait
echwarverrechent ginn
duwaarsverrechent ginn
hien/si,hatt/etwarverrechent ginn
mirwareverrechent ginn
dirwaartverrechent ginn
siwareverrechent ginn
Futur I
echwäert verrechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verrechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif verrechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif verrechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier verrechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechnenausrechnenberechnenderbirechnenduerchrechnenmrechnenmatrechnennorechnenofrechnenoprechnenrechnenurechnenzerckrechnenzourechnen
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles