E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zerckrechnen zurckrechnen (D)recalculer (F)
Stammformen zerckrechnenrechent zerckzerckgerechent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zerck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrechnen zerck
durechens zerck
hien/si,hatt/etrechent zerck
mirrechnen zerck
dirrechent zerck
sirechnen zerck
Pass compos
echhunnzerckgerechent
duhueszerckgerechent
hien/si,hatt/ethuetzerckgerechent
mirhunnzerckgerechent
dirhuttzerckgerechent
sihunnzerckgerechent
Plus-que-parfait
echhatzerckgerechent
duhaszerckgerechent
hien/si,hatt/ethatzerckgerechent
mirhatenzerckgerechent
dirhatzerckgerechent
sihatenzerckgerechent
Futur I
echwäert zerckrechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgerechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzerckrechnen
dugéifszerckrechnen
hien/si,hatt/etgéifzerckrechnen
mirgéifenzerckrechnen
dirgéiftzerckrechnen
sigéifenzerckrechnen
Conditionnel Pass compos
echhttzerckgerechent
duhsszerckgerechent
hien/si,hatt/ethttzerckgerechent
mirhttenzerckgerechent
dirhttzerckgerechent
sihttenzerckgerechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen zerck!
Plurielrechent zerck!
zerckgerechent
zerckrechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzerckgerechent
dugësszerckgerechent
hie/si,hatt/etgëttzerckgerechent
mirginnzerckgerechent
dirgittzerckgerechent
siginnzerckgerechent
Pass compos
echsinnzerckgerechent ginn
dubasszerckgerechent ginn
hien/si,hatt/etasszerckgerechent ginn
mirsinnzerckgerechent ginn
dirsiddzerckgerechent ginn
sisinnzerckgerechent ginn
Plus-que-parfait
echwarzerckgerechent ginn
duwaarszerckgerechent ginn
hien/si,hatt/etwarzerckgerechent ginn
mirwarenzerckgerechent ginn
dirwaartzerckgerechent ginn
siwarenzerckgerechent ginn
Futur I
echwäert zerckgerechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zerckgerechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zerckgerechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zerckgerechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zerckgerechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechnenausrechnenberechnenderbirechnenduerchrechnenmrechnenmatrechnennorechnenofrechnenoprechnenrechnenurechnenverrechnenzourechnen
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles