E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zourechnen zurechnen (D) – classer, imputer (F)
Stammformen zourechnenrechent zouzougerechent
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrechnen zou
durechens zou
hien/si,hatt/etrechent zou
mirrechnen zou
dirrechent zou
sirechnen zou
Pass compos
echhunnzougerechent
duhueszougerechent
hien/si,hatt/ethuetzougerechent
mirhunnzougerechent
dirhuttzougerechent
sihunnzougerechent
Plus-que-parfait
echhatzougerechent
duhaszougerechent
hien/si,hatt/ethatzougerechent
mirhatenzougerechent
dirhatzougerechent
sihatenzougerechent
Futur I
echwäert zourechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougerechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzourechnen
dugéifszourechnen
hien/si,hatt/etgéifzourechnen
mirgéifenzourechnen
dirgéiftzourechnen
sigéifenzourechnen
Conditionnel Pass compos
echhttzougerechent
duhsszougerechent
hien/si,hatt/ethttzougerechent
mirhttenzougerechent
dirhttzougerechent
sihttenzougerechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen zou!
Plurielrechent zou!
zougerechent
zourechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzougerechent
dugësszougerechent
hie/si,hatt/etgëttzougerechent
mirginnzougerechent
dirgittzougerechent
siginnzougerechent
Pass compos
echsinnzougerechent ginn
dubasszougerechent ginn
hien/si,hatt/etasszougerechent ginn
mirsinnzougerechent ginn
dirsiddzougerechent ginn
sisinnzougerechent ginn
Plus-que-parfait
echwarzougerechent ginn
duwaarszougerechent ginn
hien/si,hatt/etwarzougerechent ginn
mirwarenzougerechent ginn
dirwaartzougerechent ginn
siwarenzougerechent ginn
Futur I
echwäert zougerechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zougerechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zougerechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zougerechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zougerechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechnenausrechnenberechnenderbirechnenduerchrechnenmrechnenmatrechnennorechnenofrechnenoprechnenrechnenurechnenverrechnenzerckrechnen
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles