E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
berechtegen berechtigen (D)autoriser (F)
Stammformen berechtegenberechtegtberechtegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echberechtegen
duberechtegs
hien/si,hatt/etberechtegt
mirberechtegen
dirberechtegt
siberechtegen
Pass compos
echhuberechtegt
duhuesberechtegt
hien/si,hatt/ethuetberechtegt
mirhuberechtegt
dirhuttberechtegt
sihuberechtegt
Plus-que-parfait
echhatberechtegt
duhasberechtegt
hien/si,hatt/ethatberechtegt
mirhateberechtegt
dirhatberechtegt
sihateberechtegt
Futur I
echwäert berechtegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert berechtegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberechtegen
dugéifsberechtegen
hien/si,hatt/etgéifberechtegen
mirgéifeberechtegen
dirgéiftberechtegen
sigéifeberechtegen
Conditionnel Pass compos
echhttberechtegt
duhssberechtegt
hien/si,hatt/ethttberechtegt
mirhätteberechtegt
dirhttberechtegt
sihätteberechtegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberechteg!
Plurielberechtegt!
berechtegt
berechtegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiberechtegt
dugëssberechtegt
hie/si,hatt/etgëttberechtegt
mirgiberechtegt
dirgittberechtegt
sigiberechtegt
Pass compos
echsiberechtegt ginn
dubassberechtegt ginn
hien/si,hatt/etassberechtegt ginn
mirsiberechtegt ginn
dirsiddberechtegt ginn
sisiberechtegt ginn
Plus-que-parfait
echwarberechtegt ginn
duwaarsberechtegt ginn
hien/si,hatt/etwarberechtegt ginn
mirwareberechtegt ginn
dirwaartberechtegt ginn
siwareberechtegt ginn
Futur I
echwäert berechtegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert berechtegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif berechtegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif berechtegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier berechtegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles