E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eriwwerréckelen herüberrücken (D)
Stammformen eriwwerréckelenréckelt eriwwereriwwergeréckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréckelen eriwwer
duréckels eriwwer
hien/si,hatt/etréckelt eriwwer
mirréckelen eriwwer
dirréckelt eriwwer
siréckelen eriwwer
Passé composé
echhunneriwwergeréckelt
duhueseriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethueteriwwergeréckelt
mirhunneriwwergeréckelt
dirhutteriwwergeréckelt
sihunneriwwergeréckelt
Plus-que-parfait
echhateriwwergeréckelt
duhaseriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethateriwwergeréckelt
mirhateneriwwergeréckelt
dirhateriwwergeréckelt
sihateneriwwergeréckelt
Futur I
echwäert eriwwerréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergeréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerréckelen
dugéifseriwwerréckelen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerréckelen
mirgéifeneriwwerréckelen
dirgéifteriwwerréckelen
sigéifeneriwwerréckelen
Conditionnel Passé composé
echhätteriwwergeréckelt
duhässeriwwergeréckelt
hien/si,hatt/ethätteriwwergeréckelt
mirhätteneriwwergeréckelt
dirhätteriwwergeréckelt
sihätteneriwwergeréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréckel eriwwer!
Plurielréckelt eriwwer!
eriwwergeréckelt
eriwwerréckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginneriwwergeréckelt
dugësseriwwergeréckelt
hie/si,hatt/etgëtteriwwergeréckelt
mirginneriwwergeréckelt
dirgitteriwwergeréckelt
siginneriwwergeréckelt
Passé composé
echsinneriwwergeréckelt ginn
dubasseriwwergeréckelt ginn
hien/si,hatt/etasseriwwergeréckelt ginn
mirsinneriwwergeréckelt ginn
dirsidderiwwergeréckelt ginn
sisinneriwwergeréckelt ginn
Plus-que-parfait
echwareriwwergeréckelt ginn
duwaarseriwwergeréckelt ginn
hien/si,hatt/etwareriwwergeréckelt ginn
mirwareneriwwergeréckelt ginn
dirwaarteriwwergeréckelt ginn
siwareneriwwergeréckelt ginn
Futur I
echwäert eriwwergeréckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergeréckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif eriwwergeréckelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif eriwwergeréckelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier eriwwergeréckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckelenewechréckelennoréckelenofréckelenréckelenverréckelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles