E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechréckelen wegrücken (D) – bouger, déplacer (F)
Stammformen ewechréckelenréckelt ewechewechgeréckelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréckelen ewech
duréckels ewech
hien/si,hatt/etréckelt ewech
mirréckelen ewech
dirréckelt ewech
siréckelen ewech
Passé composé
echhunnewechgeréckelt
duhuesewechgeréckelt
hien/si,hatt/ethuetewechgeréckelt
mirhunnewechgeréckelt
dirhuttewechgeréckelt
sihunnewechgeréckelt
Plus-que-parfait
echhatewechgeréckelt
duhasewechgeréckelt
hien/si,hatt/ethatewechgeréckelt
mirhatenewechgeréckelt
dirhatewechgeréckelt
sihatenewechgeréckelt
Futur I
echwäert ewechréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechréckelen
dugéifsewechréckelen
hien/si,hatt/etgéifewechréckelen
mirgéifenewechréckelen
dirgéiftewechréckelen
sigéifenewechréckelen
Conditionnel Passé composé
echhättewechgeréckelt
duhässewechgeréckelt
hien/si,hatt/ethättewechgeréckelt
mirhättenewechgeréckelt
dirhättewechgeréckelt
sihättenewechgeréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréckel ewech!
Plurielréckelt ewech!
ewechgeréckelt
ewechréckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnewechgeréckelt
dugëssewechgeréckelt
hie/si,hatt/etgëttewechgeréckelt
mirginnewechgeréckelt
dirgittewechgeréckelt
siginnewechgeréckelt
Passé composé
echsinnewechgeréckelt ginn
dubassewechgeréckelt ginn
hien/si,hatt/etassewechgeréckelt ginn
mirsinnewechgeréckelt ginn
dirsiddewechgeréckelt ginn
sisinnewechgeréckelt ginn
Plus-que-parfait
echwarewechgeréckelt ginn
duwaarsewechgeréckelt ginn
hien/si,hatt/etwarewechgeréckelt ginn
mirwarenewechgeréckelt ginn
dirwaartewechgeréckelt ginn
siwarenewechgeréckelt ginn
Futur I
echwäert ewechgeréckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeréckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ewechgeréckelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ewechgeréckelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ewechgeréckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckeleneriwwerréckelennoréckelenofréckelenréckelenverréckelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles