E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofréckel-en abrücken (D) – éloigner, partir (F)
Stammformen ofréckel-enréckel-t ofofge-réckel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréckel-en of
duréckel-s of
hien/si,hatt/etréckel-t of
mirréckel-en of
dirréckel-t of
siréckel-en of
Passé composé
echhunnofge-réckel-t
duhuesofge-réckel-t
hien/si,hatt/ethuetofge-réckel-t
mirhunnofge-réckel-t
dirhuttofge-réckel-t
sihunnofge-réckel-t
Plus-que-parfait
echhatofge-réckel-t
duhasofge-réckel-t
hien/si,hatt/ethatofge-réckel-t
mirhatenofge-réckel-t
dirhatofge-réckel-t
sihatenofge-réckel-t
Futur I
echwäert ofréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-réckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofréckel-en
dugéifsofréckel-en
hien/si,hatt/etgéifofréckel-en
mirgéifenofréckel-en
dirgéiftofréckel-en
sigéifenofréckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-réckel-t
duhässofge-réckel-t
hien/si,hatt/ethättofge-réckel-t
mirhättenofge-réckel-t
dirhättofge-réckel-t
sihättenofge-réckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréckel of!
Plurielréckel-t of!
ofge-réckel-t
ofréckel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofge-réckel-t
dugëssofge-réckel-t
hie/si,hatt/etgëttofge-réckel-t
mirginnofge-réckel-t
dirgittofge-réckel-t
siginnofge-réckel-t
Passé composé
echsinnofge-réckel-t ginn
dubassofge-réckel-t ginn
hien/si,hatt/etassofge-réckel-t ginn
mirsinnofge-réckel-t ginn
dirsiddofge-réckel-t ginn
sisinnofge-réckel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarofge-réckel-t ginn
duwaarsofge-réckel-t ginn
hien/si,hatt/etwarofge-réckel-t ginn
mirwarenofge-réckel-t ginn
dirwaartofge-réckel-t ginn
siwarenofge-réckel-t ginn
Futur I
echwäert ofge-réckel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-réckel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofge-réckel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofge-réckel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofge-réckel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckel-eneriwwerréckel-enewechréckel-ennoréckel-enréckel-enverréckel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles