E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verréckelen verrücken (D) – déplacer (F)
Stammformen verréckelenverréckeltverréckelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverréckelen
duverréckels
hien/si,hatt/etverréckelt
mirverréckelen
dirverréckelt
siverréckelen
Passé composé
echhuverréckelt
duhuesverréckelt
hien/si,hatt/ethuetverréckelt
mirhuverréckelt
dirhuttverréckelt
sihuverréckelt
Plus-que-parfait
echhatverréckelt
duhasverréckelt
hien/si,hatt/ethatverréckelt
mirhateverréckelt
dirhatverréckelt
sihateverréckelt
Futur I
echwäert verréckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverréckelen
dugéifsverréckelen
hien/si,hatt/etgéifverréckelen
mirgéifeverréckelen
dirgéiftverréckelen
sigéifeverréckelen
Conditionnel Passé composé
echhättverréckelt
duhässverréckelt
hien/si,hatt/ethättverréckelt
mirhätteverréckelt
dirhättverréckelt
sihätteverréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverréckel!
Plurielverréckelt!
verréckelt
verréckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverréckelt
dugëssverréckelt
hie/si,hatt/etgëttverréckelt
mirgiverréckelt
dirgittverréckelt
sigiverréckelt
Passé composé
echsiverréckelt ginn
dubassverréckelt ginn
hien/si,hatt/etassverréckelt ginn
mirsiverréckelt ginn
dirsiddverréckelt ginn
sisiverréckelt ginn
Plus-que-parfait
echwarverréckelt ginn
duwaarsverréckelt ginn
hien/si,hatt/etwarverréckelt ginn
mirwareverréckelt ginn
dirwaartverréckelt ginn
siwareverréckelt ginn
Futur I
echwäert verréckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verréckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verréckelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verréckelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verréckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckeleneriwwerréckelenewechréckelennoréckelenofréckelenréckelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles