E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
verréckel-en verrücken (D)déplacer (F)
Stammformen verréckel-enverréckel-tverréckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverréckel-en
duverréckel-s
hien/si,hatt/etverréckel-t
mirverréckel-en
dirverréckel-t
siverréckel-en
Passé composé
echhuverréckel-t
duhuesverréckel-t
hien/si,hatt/ethuetverréckel-t
mirhuverréckel-t
dirhuttverréckel-t
sihuverréckel-t
Plus-que-parfait
echhatverréckel-t
duhasverréckel-t
hien/si,hatt/ethatverréckel-t
mirhateverréckel-t
dirhatverréckel-t
sihateverréckel-t
Futur I
echwäert verréckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verréckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverréckel-en
dugéifsverréckel-en
hien/si,hatt/etgéifverréckel-en
mirgéifeverréckel-en
dirgéiftverréckel-en
sigéifeverréckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättverréckel-t
duhässverréckel-t
hien/si,hatt/ethättverréckel-t
mirhätteverréckel-t
dirhättverréckel-t
sihätteverréckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverréckel!
Plurielverréckel-t!
verréckel-t
verréckel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiverréckel-t
dugëssverréckel-t
hie/si,hatt/etgëttverréckel-t
mirgiverréckel-t
dirgittverréckel-t
sigiverréckel-t
Passé composé
echsiverréckel-t ginn
dubassverréckel-t ginn
hien/si,hatt/etassverréckel-t ginn
mirsiverréckel-t ginn
dirsiddverréckel-t ginn
sisiverréckel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarverréckel-t ginn
duwaarsverréckel-t ginn
hien/si,hatt/etwarverréckel-t ginn
mirwareverréckel-t ginn
dirwaartverréckel-t ginn
siwareverréckel-t ginn
Futur I
echwäert verréckel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verréckel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif verréckel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif verréckel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier verréckel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckel-eneriwwerréckel-enewechréckel-ennoréckel-enofréckel-enréckel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles