E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
réckelen rücken (D) – bouger, déplacer (F)
Stammformen réckelenréckeltgeréckelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréckelen
duréckels
hien/si,hatt/etréckelt
mirréckelen
dirréckelt
siréckelen
Passé composé
echhugeréckelt
duhuesgeréckelt
hien/si,hatt/ethuetgeréckelt
mirhugeréckelt
dirhuttgeréckelt
sihugeréckelt
Plus-que-parfait
echhatgeréckelt
duhasgeréckelt
hien/si,hatt/ethatgeréckelt
mirhategeréckelt
dirhatgeréckelt
sihategeréckelt
Futur I
echwäert réckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geréckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifréckelen
dugéifsréckelen
hien/si,hatt/etgéifréckelen
mirgéiferéckelen
dirgéiftréckelen
sigéiferéckelen
Conditionnel Passé composé
echhättgeréckelt
duhässgeréckelt
hien/si,hatt/ethättgeréckelt
mirhättegeréckelt
dirhättgeréckelt
sihättegeréckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréckel!
Plurielréckelt!
geréckelt
réckelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgigeréckelt
dugëssgeréckelt
hie/si,hatt/etgëttgeréckelt
mirgigeréckelt
dirgittgeréckelt
sigigeréckelt
Passé composé
echsigeréckelt ginn
dubassgeréckelt ginn
hien/si,hatt/etassgeréckelt ginn
mirsigeréckelt ginn
dirsiddgeréckelt ginn
sisigeréckelt ginn
Plus-que-parfait
echwargeréckelt ginn
duwaarsgeréckelt ginn
hien/si,hatt/etwargeréckelt ginn
mirwaregeréckelt ginn
dirwaartgeréckelt ginn
siwaregeréckelt ginn
Futur I
echwäert geréckelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geréckelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif geréckelt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif geréckelt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier geréckelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckeleneriwwerréckelenewechréckelennoréckelenofréckelenverréckelen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles