E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
réckel-en rücken (D) – bouger, déplacer (F)
Stammformen réckel-enréckel-tge-réckel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echréckel-en
duréckel-s
hien/si,hatt/etréckel-t
mirréckel-en
dirréckel-t
siréckel-en
Passé composé
echhuge-réckel-t
duhuesge-réckel-t
hien/si,hatt/ethuetge-réckel-t
mirhuge-réckel-t
dirhuttge-réckel-t
sihuge-réckel-t
Plus-que-parfait
echhatge-réckel-t
duhasge-réckel-t
hien/si,hatt/ethatge-réckel-t
mirhatege-réckel-t
dirhatge-réckel-t
sihatege-réckel-t
Futur I
echwäert réckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-réckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifréckel-en
dugéifsréckel-en
hien/si,hatt/etgéifréckel-en
mirgéiferéckel-en
dirgéiftréckel-en
sigéiferéckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-réckel-t
duhässge-réckel-t
hien/si,hatt/ethättge-réckel-t
mirhättege-réckel-t
dirhättge-réckel-t
sihättege-réckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréckel!
Plurielréckel-t!
ge-réckel-t
réckel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgige-réckel-t
dugëssge-réckel-t
hie/si,hatt/etgëttge-réckel-t
mirgige-réckel-t
dirgittge-réckel-t
sigige-réckel-t
Passé composé
echsige-réckel-t ginn
dubassge-réckel-t ginn
hien/si,hatt/etassge-réckel-t ginn
mirsige-réckel-t ginn
dirsiddge-réckel-t ginn
sisige-réckel-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-réckel-t ginn
duwaarsge-réckel-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-réckel-t ginn
mirwarege-réckel-t ginn
dirwaartge-réckel-t ginn
siwarege-réckel-t ginn
Futur I
echwäert ge-réckel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-réckel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ge-réckel-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ge-réckel-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ge-réckel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erausréckel-eneriwwerréckel-enewechréckel-ennoréckel-enofréckel-enverréckel-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles