E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
berécksichtegen berücksichtigen (D)considérer (F)
Stammformen berécksichtegenberécksichtegtberécksichtegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echberécksichtegen
duberécksichtegs
hien/si,hatt/etberécksichtegt
mirberécksichtegen
dirberécksichtegt
siberécksichtegen
Passé composé
echhuberécksichtegt
duhuesberécksichtegt
hien/si,hatt/ethuetberécksichtegt
mirhuberécksichtegt
dirhuttberécksichtegt
sihuberécksichtegt
Plus-que-parfait
echhatberécksichtegt
duhasberécksichtegt
hien/si,hatt/ethatberécksichtegt
mirhateberécksichtegt
dirhatberécksichtegt
sihateberécksichtegt
Futur I
echwäert berécksichtegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert berécksichtegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberécksichtegen
dugéifsberécksichtegen
hien/si,hatt/etgéifberécksichtegen
mirgéifeberécksichtegen
dirgéiftberécksichtegen
sigéifeberécksichtegen
Conditionnel Passé composé
echhättberécksichtegt
duhässberécksichtegt
hien/si,hatt/ethättberécksichtegt
mirhätteberécksichtegt
dirhättberécksichtegt
sihätteberécksichtegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberécksichteg!
Plurielberécksichtegt!
berécksichtegt
berécksichtegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiberécksichtegt
dugëssberécksichtegt
hie/si,hatt/etgëttberécksichtegt
mirgiberécksichtegt
dirgittberécksichtegt
sigiberécksichtegt
Passé composé
echsiberécksichtegt ginn
dubassberécksichtegt ginn
hien/si,hatt/etassberécksichtegt ginn
mirsiberécksichtegt ginn
dirsiddberécksichtegt ginn
sisiberécksichtegt ginn
Plus-que-parfait
echwarberécksichtegt ginn
duwaarsberécksichtegt ginn
hien/si,hatt/etwarberécksichtegt ginn
mirwareberécksichtegt ginn
dirwaartberécksichtegt ginn
siwareberécksichtegt ginn
Futur I
echwäert berécksichtegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert berécksichtegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif berécksichtegt
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif berécksichtegt ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier berécksichtegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles