E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
recoltéieren ernten (D)récolter (F)
Stammformen recoltéierenrecoltéiertrecoltéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrecoltéieren
durecoltéiers
hien/si,hatt/etrecoltéiert
mirrecoltéieren
dirrecoltéiert
sirecoltéieren
Passé composé
echhurecoltéiert
duhuesrecoltéiert
hien/si,hatt/ethuetrecoltéiert
mirhurecoltéiert
dirhuttrecoltéiert
sihurecoltéiert
Plus-que-parfait
echhatrecoltéiert
duhasrecoltéiert
hien/si,hatt/ethatrecoltéiert
mirhaterecoltéiert
dirhatrecoltéiert
sihaterecoltéiert
Futur I
echwäert recoltéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert recoltéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrecoltéieren
dugéifsrecoltéieren
hien/si,hatt/etgéifrecoltéieren
mirgéiferecoltéieren
dirgéiftrecoltéieren
sigéiferecoltéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrecoltéiert
duhässrecoltéiert
hien/si,hatt/ethättrecoltéiert
mirhätterecoltéiert
dirhättrecoltéiert
sihätterecoltéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrecoltéier!
Plurielrecoltéiert!
recoltéiert
recoltéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirecoltéiert
dugëssrecoltéiert
hie/si,hatt/etgëttrecoltéiert
mirgirecoltéiert
dirgittrecoltéiert
sigirecoltéiert
Passé composé
echsirecoltéiert ginn
dubassrecoltéiert ginn
hien/si,hatt/etassrecoltéiert ginn
mirsirecoltéiert ginn
dirsiddrecoltéiert ginn
sisirecoltéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrecoltéiert ginn
duwaarsrecoltéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrecoltéiert ginn
mirwarerecoltéiert ginn
dirwaartrecoltéiert ginn
siwarerecoltéiert ginn
Futur I
echwäert recoltéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert recoltéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif recoltéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif recoltéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier recoltéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles