E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bratsch-en kochen (ohne Sorgfalt) (D)cuisiner (sans soin) (F)to cook (E)
Stammformen bratsch-enbratsch-tge-bratsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbratsch-en
dubratsch-s
hien/si,hatt/etbratsch-t
mirbratsch-en
dirbratsch-t
sibratsch-en
Pass compos
echhuge-bratsch-t
duhuesge-bratsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-bratsch-t
mirhuge-bratsch-t
dirhuttge-bratsch-t
sihuge-bratsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-bratsch-t
duhasge-bratsch-t
hien/si,hatt/ethatge-bratsch-t
mirhatege-bratsch-t
dirhatge-bratsch-t
sihatege-bratsch-t
Futur I
echwäert bratsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bratsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbratsch-en
dugéifsbratsch-en
hien/si,hatt/etgéifbratsch-en
mirgéifebratsch-en
dirgéiftbratsch-en
sigéifebratsch-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-bratsch-t
duhssge-bratsch-t
hien/si,hatt/ethttge-bratsch-t
mirhättege-bratsch-t
dirhttge-bratsch-t
sihättege-bratsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbratsch!
Plurielbratsch-t!
ge-bratsch-t
bratsch-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgige-bratsch-t
dugëssge-bratsch-t
hie/si,hatt/etgëttge-bratsch-t
mirgige-bratsch-t
dirgittge-bratsch-t
sigige-bratsch-t
Pass compos
echsige-bratsch-t ginn
dubassge-bratsch-t ginn
hien/si,hatt/etassge-bratsch-t ginn
mirsige-bratsch-t ginn
dirsiddge-bratsch-t ginn
sisige-bratsch-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-bratsch-t ginn
duwaarsge-bratsch-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-bratsch-t ginn
mirwarege-bratsch-t ginn
dirwaartge-bratsch-t ginn
siwarege-bratsch-t ginn
Futur I
echwäert ge-bratsch-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bratsch-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-bratsch-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-bratsch-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier ge-bratsch-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles