E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchreechen durchreichen (D) – passer (F)
Stammformen duerchreechenreecht duerchduerchgereecht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreechen duerch
dureechs duerch
hien/si,hatt/etreecht duerch
mirreechen duerch
dirreecht duerch
sireechen duerch
Pass compos
echhunnduerchgereecht
duhuesduerchgereecht
hien/si,hatt/ethuetduerchgereecht
mirhunnduerchgereecht
dirhuttduerchgereecht
sihunnduerchgereecht
Plus-que-parfait
echhatduerchgereecht
duhasduerchgereecht
hien/si,hatt/ethatduerchgereecht
mirhatenduerchgereecht
dirhatduerchgereecht
sihatenduerchgereecht
Futur I
echwäert duerchreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchreechen
dugéifsduerchreechen
hien/si,hatt/etgéifduerchreechen
mirgéifenduerchreechen
dirgéiftduerchreechen
sigéifenduerchreechen
Conditionnel Pass compos
echhttduerchgereecht
duhssduerchgereecht
hien/si,hatt/ethttduerchgereecht
mirhttenduerchgereecht
dirhttduerchgereecht
sihttenduerchgereecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreech duerch!
Plurielreecht duerch!
duerchgereecht
duerchreechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnduerchgereecht
dugëssduerchgereecht
hie/si,hatt/etgëttduerchgereecht
mirginnduerchgereecht
dirgittduerchgereecht
siginnduerchgereecht
Pass compos
echsinnduerchgereecht ginn
dubassduerchgereecht ginn
hien/si,hatt/etassduerchgereecht ginn
mirsinnduerchgereecht ginn
dirsiddduerchgereecht ginn
sisinnduerchgereecht ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgereecht ginn
duwaarsduerchgereecht ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgereecht ginn
mirwarenduerchgereecht ginn
dirwaartduerchgereecht ginn
siwarenduerchgereecht ginn
Futur I
echwäert duerchgereecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgereecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgereecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgereecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier duerchgereecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areechenerareechenerausreechenermreecheneriwwerreecheneropreechenerreecheniwwerreechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles