E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erreechen erreichen (D)atteindre, arriver, obtenir (F)
Stammformen erreechenerreechterreecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerreechen
duerreechs
hien/si,hatt/eterreecht
mirerreechen
direrreecht
sierreechen
Pass compos
echhunnerreecht
duhueserreecht
hien/si,hatt/ethueterreecht
mirhunnerreecht
dirhutterreecht
sihunnerreecht
Plus-que-parfait
echhaterreecht
duhaserreecht
hien/si,hatt/ethaterreecht
mirhatenerreecht
dirhaterreecht
sihatenerreecht
Futur I
echwäert erreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erreecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferreechen
dugéifserreechen
hien/si,hatt/etgéiferreechen
mirgéifenerreechen
dirgéifterreechen
sigéifenerreechen
Conditionnel Pass compos
echhtterreecht
duhsserreecht
hien/si,hatt/ethtterreecht
mirhttenerreecht
dirhtterreecht
sihttenerreecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererreech!
Plurielerreecht!
erreecht
erreechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerreecht
dugësserreecht
hie/si,hatt/etgëtterreecht
mirginnerreecht
dirgitterreecht
siginnerreecht
Pass compos
echsinnerreecht ginn
dubasserreecht ginn
hien/si,hatt/etasserreecht ginn
mirsinnerreecht ginn
dirsidderreecht ginn
sisinnerreecht ginn
Plus-que-parfait
echwarerreecht ginn
duwaarserreecht ginn
hien/si,hatt/etwarerreecht ginn
mirwarenerreecht ginn
dirwaarterreecht ginn
siwarenerreecht ginn
Futur I
echwäert erreecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erreecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erreecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erreecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erreecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areechenduerchreechenerareechenerausreechenermreecheneriwwerreecheneropreecheniwwerreechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles