E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausreechen herausreichen (D)tendre dehors (F)
Stammformen erausreechenreecht erauserausgereecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreechen eraus
dureechs eraus
hien/si,hatt/etreecht eraus
mirreechen eraus
dirreecht eraus
sireechen eraus
Pass compos
echhunnerausgereecht
duhueserausgereecht
hien/si,hatt/ethueterausgereecht
mirhunnerausgereecht
dirhutterausgereecht
sihunnerausgereecht
Plus-que-parfait
echhaterausgereecht
duhaserausgereecht
hien/si,hatt/ethaterausgereecht
mirhatenerausgereecht
dirhaterausgereecht
sihatenerausgereecht
Futur I
echwäert erausreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausreechen
dugéifserausreechen
hien/si,hatt/etgéiferausreechen
mirgéifenerausreechen
dirgéifterausreechen
sigéifenerausreechen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgereecht
duhsserausgereecht
hien/si,hatt/ethtterausgereecht
mirhttenerausgereecht
dirhtterausgereecht
sihttenerausgereecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreech eraus!
Plurielreecht eraus!
erausgereecht
erausreechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgereecht
dugësserausgereecht
hie/si,hatt/etgëtterausgereecht
mirginnerausgereecht
dirgitterausgereecht
siginnerausgereecht
Pass compos
echsinnerausgereecht ginn
dubasserausgereecht ginn
hien/si,hatt/etasserausgereecht ginn
mirsinnerausgereecht ginn
dirsidderausgereecht ginn
sisinnerausgereecht ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgereecht ginn
duwaarserausgereecht ginn
hien/si,hatt/etwarerausgereecht ginn
mirwarenerausgereecht ginn
dirwaarterausgereecht ginn
siwarenerausgereecht ginn
Futur I
echwäert erausgereecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgereecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgereecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgereecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgereecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areechenduerchreechenerareechenermreecheneriwwerreecheneropreechenerreecheniwwerreechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles