E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ermreechen herumreichen (D)faire passer (F)
Stammformen ermreechenreecht ermermgereecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreechen erm
dureechs erm
hien/si,hatt/etreecht erm
mirreechen erm
dirreecht erm
sireechen erm
Pass compos
echhunnermgereecht
duhuesermgereecht
hien/si,hatt/ethuetermgereecht
mirhunnermgereecht
dirhuttermgereecht
sihunnermgereecht
Plus-que-parfait
echhatermgereecht
duhasermgereecht
hien/si,hatt/ethatermgereecht
mirhatenermgereecht
dirhatermgereecht
sihatenermgereecht
Futur I
echwäert ermreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermreechen
dugéifsermreechen
hien/si,hatt/etgéifermreechen
mirgéifenermreechen
dirgéiftermreechen
sigéifenermreechen
Conditionnel Pass compos
echhttermgereecht
duhssermgereecht
hien/si,hatt/ethttermgereecht
mirhttenermgereecht
dirhttermgereecht
sihttenermgereecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreech erm!
Plurielreecht erm!
ermgereecht
ermreechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnermgereecht
dugëssermgereecht
hie/si,hatt/etgëttermgereecht
mirginnermgereecht
dirgittermgereecht
siginnermgereecht
Pass compos
echsinnermgereecht ginn
dubassermgereecht ginn
hien/si,hatt/etassermgereecht ginn
mirsinnermgereecht ginn
dirsiddermgereecht ginn
sisinnermgereecht ginn
Plus-que-parfait
echwarermgereecht ginn
duwaarsermgereecht ginn
hien/si,hatt/etwarermgereecht ginn
mirwarenermgereecht ginn
dirwaartermgereecht ginn
siwarenermgereecht ginn
Futur I
echwäert ermgereecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgereecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ermgereecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ermgereecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ermgereecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areechenduerchreechenerareechenerausreecheneriwwerreecheneropreechenerreecheniwwerreechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles