E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eriwwerreechen herberreichen (D)passer, donner (F)
Stammformen eriwwerreechenreecht eriwwereriwwergereecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreechen eriwwer
dureechs eriwwer
hien/si,hatt/etreecht eriwwer
mirreechen eriwwer
dirreecht eriwwer
sireechen eriwwer
Pass compos
echhunneriwwergereecht
duhueseriwwergereecht
hien/si,hatt/ethueteriwwergereecht
mirhunneriwwergereecht
dirhutteriwwergereecht
sihunneriwwergereecht
Plus-que-parfait
echhateriwwergereecht
duhaseriwwergereecht
hien/si,hatt/ethateriwwergereecht
mirhateneriwwergereecht
dirhateriwwergereecht
sihateneriwwergereecht
Futur I
echwäert eriwwerreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerreechen
dugéifseriwwerreechen
hien/si,hatt/etgéiferiwwerreechen
mirgéifeneriwwerreechen
dirgéifteriwwerreechen
sigéifeneriwwerreechen
Conditionnel Pass compos
echhtteriwwergereecht
duhsseriwwergereecht
hien/si,hatt/ethtteriwwergereecht
mirhtteneriwwergereecht
dirhtteriwwergereecht
sihtteneriwwergereecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreech eriwwer!
Plurielreecht eriwwer!
eriwwergereecht
eriwwerreechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginneriwwergereecht
dugësseriwwergereecht
hie/si,hatt/etgëtteriwwergereecht
mirginneriwwergereecht
dirgitteriwwergereecht
siginneriwwergereecht
Pass compos
echsinneriwwergereecht ginn
dubasseriwwergereecht ginn
hien/si,hatt/etasseriwwergereecht ginn
mirsinneriwwergereecht ginn
dirsidderiwwergereecht ginn
sisinneriwwergereecht ginn
Plus-que-parfait
echwareriwwergereecht ginn
duwaarseriwwergereecht ginn
hien/si,hatt/etwareriwwergereecht ginn
mirwareneriwwergereecht ginn
dirwaarteriwwergereecht ginn
siwareneriwwergereecht ginn
Futur I
echwäert eriwwergereecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergereecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif eriwwergereecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif eriwwergereecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier eriwwergereecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areechenduerchreechenerareechenerausreechenermreecheneropreechenerreecheniwwerreechen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles