E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
eropreechen heraufreichen (D) – tendre vers le haut (F)
Stammformen eropreechenreecht eroperopgereecht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erop-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echreechen erop
dureechs erop
hien/si,hatt/etreecht erop
mirreechen erop
dirreecht erop
sireechen erop
Pass compos
echhunneropgereecht
duhueseropgereecht
hien/si,hatt/ethueteropgereecht
mirhunneropgereecht
dirhutteropgereecht
sihunneropgereecht
Plus-que-parfait
echhateropgereecht
duhaseropgereecht
hien/si,hatt/ethateropgereecht
mirhateneropgereecht
dirhateropgereecht
sihateneropgereecht
Modale Futur I
echwäert eropreechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert eropgereecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferopreechen
dugéifseropreechen
hien/si,hatt/etgéiferopreechen
mirgéifeneropreechen
dirgéifteropreechen
sigéifeneropreechen
Conditionnel pass compos
echhtteropgereecht
duhsseropgereecht
hien/si,hatt/ethtteropgereecht
mirhtteneropgereecht
dirhtteropgereecht
sihtteneropgereecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreech erop!
Plurielreecht erop!
eropgereecht
eropreechen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginneropgereecht
dugësseropgereecht
hie/si,hatt/etgëtteropgereecht
mirginneropgereecht
dirgitteropgereecht
siginneropgereecht
Pass compos
echsinneropgereecht ginn
dubasseropgereecht ginn
hien/si,hatt/etasseropgereecht ginn
mirsinneropgereecht ginn
dirsidderopgereecht ginn
sisinneropgereecht ginn
Plus-que-parfait
echwareropgereecht ginn
duwaarseropgereecht ginn
hien/si,hatt/etwareropgereecht ginn
mirwareneropgereecht ginn
dirwaarteropgereecht ginn
siwareneropgereecht ginn
Modale Futur I
echwäert eropgereecht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert eropgereecht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif eropgereecht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif eropgereecht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier eropgereecht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areechenduerchreechenerareechenerausreechenermreecheneriwwerreechenerreecheniwwerreechen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles