E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausreecheren ausruchern (D) – enfumer (F)
Stammformen ausreecherenreechert ausausgereechert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echreecheren aus
dureechers aus
hien/si,hatt/etreechert aus
mirreecheren aus
dirreechert aus
sireecheren aus
Pass compos
echhunnausgereechert
duhuesausgereechert
hien/si,hatt/ethuetausgereechert
mirhunnausgereechert
dirhuttausgereechert
sihunnausgereechert
Plus-que-parfait
echhatausgereechert
duhasausgereechert
hien/si,hatt/ethatausgereechert
mirhatenausgereechert
dirhatausgereechert
sihatenausgereechert
Modale Futur I
echwäert ausreecheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgereechert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausreecheren
dugéifsausreecheren
hien/si,hatt/etgéifausreecheren
mirgéifenausreecheren
dirgéiftausreecheren
sigéifenausreecheren
Conditionnel pass compos
echhttausgereechert
duhssausgereechert
hien/si,hatt/ethttausgereechert
mirhttenausgereechert
dirhttausgereechert
sihttenausgereechert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreecher aus!
Plurielreechert aus!
ausgereechert
ausreecheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgereechert
dugëssausgereechert
hie/si,hatt/etgëttausgereechert
mirginnausgereechert
dirgittausgereechert
siginnausgereechert
Pass compos
echsinnausgereechert ginn
dubassausgereechert ginn
hien/si,hatt/etassausgereechert ginn
mirsinnausgereechert ginn
dirsiddausgereechert ginn
sisinnausgereechert ginn
Plus-que-parfait
echwarausgereechert ginn
duwaarsausgereechert ginn
hien/si,hatt/etwarausgereechert ginn
mirwarenausgereechert ginn
dirwaartausgereechert ginn
siwarenausgereechert ginn
Modale Futur I
echwäert ausgereechert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgereechert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgereechert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgereechert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgereechert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bereecherenreecheren
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles