E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bereecheren bereichern (D) – enrichir (F)
Stammformen bereecherenbereechertbereechert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbereecheren
dubereechers
hien/si,hatt/etbereechert
mirbereecheren
dirbereechert
sibereecheren
Pass compos
echhubereechert
duhuesbereechert
hien/si,hatt/ethuetbereechert
mirhubereechert
dirhuttbereechert
sihubereechert
Plus-que-parfait
echhatbereechert
duhasbereechert
hien/si,hatt/ethatbereechert
mirhatebereechert
dirhatbereechert
sihatebereechert
Futur I
echwäert bereecheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bereechert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbereecheren
dugéifsbereecheren
hien/si,hatt/etgéifbereecheren
mirgéifebereecheren
dirgéiftbereecheren
sigéifebereecheren
Conditionnel Pass compos
echhttbereechert
duhssbereechert
hien/si,hatt/ethttbereechert
mirhättebereechert
dirhttbereechert
sihättebereechert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbereecher!
Plurielbereechert!
bereechert
bereecheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgibereechert
dugëssbereechert
hie/si,hatt/etgëttbereechert
mirgibereechert
dirgittbereechert
sigibereechert
Pass compos
echsibereechert ginn
dubassbereechert ginn
hien/si,hatt/etassbereechert ginn
mirsibereechert ginn
dirsiddbereechert ginn
sisibereechert ginn
Plus-que-parfait
echwarbereechert ginn
duwaarsbereechert ginn
hien/si,hatt/etwarbereechert ginn
mirwarebereechert ginn
dirwaartbereechert ginn
siwarebereechert ginn
Futur I
echwäert bereechert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bereechert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif bereechert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif bereechert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier bereechert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreecherenreecheren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles