E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reecheren ruchern (D)fumer (F)
Stammformen reecherenreechertgereechert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreecheren
dureechers
hien/si,hatt/etreechert
mirreecheren
dirreechert
sireecheren
Pass compos
echhugereechert
duhuesgereechert
hien/si,hatt/ethuetgereechert
mirhugereechert
dirhuttgereechert
sihugereechert
Plus-que-parfait
echhatgereechert
duhasgereechert
hien/si,hatt/ethatgereechert
mirhategereechert
dirhatgereechert
sihategereechert
Futur I
echwäert reecheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gereechert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreecheren
dugéifsreecheren
hien/si,hatt/etgéifreecheren
mirgéifereecheren
dirgéiftreecheren
sigéifereecheren
Conditionnel Pass compos
echhttgereechert
duhssgereechert
hien/si,hatt/ethttgereechert
mirhättegereechert
dirhttgereechert
sihättegereechert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreecher!
Plurielreechert!
gereechert
reecheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigereechert
dugëssgereechert
hie/si,hatt/etgëttgereechert
mirgigereechert
dirgittgereechert
sigigereechert
Pass compos
echsigereechert ginn
dubassgereechert ginn
hien/si,hatt/etassgereechert ginn
mirsigereechert ginn
dirsiddgereechert ginn
sisigereechert ginn
Plus-que-parfait
echwargereechert ginn
duwaarsgereechert ginn
hien/si,hatt/etwargereechert ginn
mirwaregereechert ginn
dirwaartgereechert ginn
siwaregereechert ginn
Futur I
echwäert gereechert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gereechert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gereechert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gereechert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gereechert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreecherenbereecheren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles