E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reecher-en ruchern (D) – fumer (F)
Stammformen reecher-enreecher-tge-reecher-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echreecher-en
dureecher-s
hien/si,hatt/etreecher-t
mirreecher-en
dirreecher-t
sireecher-en
Pass compos
echhuge-reecher-t
duhuesge-reecher-t
hien/si,hatt/ethuetge-reecher-t
mirhuge-reecher-t
dirhuttge-reecher-t
sihuge-reecher-t
Plus-que-parfait
echhatge-reecher-t
duhasge-reecher-t
hien/si,hatt/ethatge-reecher-t
mirhatege-reecher-t
dirhatge-reecher-t
sihatege-reecher-t
Modale Futur I
echwäert reecher-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-reecher-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreecher-en
dugéifsreecher-en
hien/si,hatt/etgéifreecher-en
mirgéifereecher-en
dirgéiftreecher-en
sigéifereecher-en
Conditionnel pass compos
echhttge-reecher-t
duhssge-reecher-t
hien/si,hatt/ethttge-reecher-t
mirhättege-reecher-t
dirhttge-reecher-t
sihättege-reecher-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreecher!
Plurielreecher-t!
ge-reecher-t
reecher-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgige-reecher-t
dugëssge-reecher-t
hie/si,hatt/etgëttge-reecher-t
mirgige-reecher-t
dirgittge-reecher-t
sigige-reecher-t
Pass compos
echsige-reecher-t ginn
dubassge-reecher-t ginn
hien/si,hatt/etassge-reecher-t ginn
mirsige-reecher-t ginn
dirsiddge-reecher-t ginn
sisige-reecher-t ginn
Plus-que-parfait
echwarge-reecher-t ginn
duwaarsge-reecher-t ginn
hien/si,hatt/etwarge-reecher-t ginn
mirwarege-reecher-t ginn
dirwaartge-reecher-t ginn
siwarege-reecher-t ginn
Modale Futur I
echwäert ge-reecher-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-reecher-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ge-reecher-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ge-reecher-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel pass compos
echwier ge-reecher-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausreecher-enbereecher-en
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles