E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
virbereeden vorbereiten (D) – prparer (F)
Stammformen virbereedenbereet virvirbereet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (vir-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbereede vir
dubereets vir
hien/si,hatt/etbereet vir
mirbereede vir
dirbereet vir
sibereede vir
Pass compos
echhuvirbereet
duhuesvirbereet
hien/si,hatt/ethuetvirbereet
mirhuvirbereet
dirhuttvirbereet
sihuvirbereet
Plus-que-parfait
echhatvirbereet
duhasvirbereet
hien/si,hatt/ethatvirbereet
mirhatevirbereet
dirhatvirbereet
sihatevirbereet
Futur I
echwäert virbereeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virbereet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifvirbereeden
dugéifsvirbereeden
hien/si,hatt/etgéifvirbereeden
mirgéifevirbereeden
dirgéiftvirbereeden
sigéifevirbereeden
Conditionnel Pass compos
echhttvirbereet
duhssvirbereet
hien/si,hatt/ethttvirbereet
mirhättevirbereet
dirhttvirbereet
sihättevirbereet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbereet vir!
Plurielbereet vir!
virbereet
virbereeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgivirbereet
dugëssvirbereet
hie/si,hatt/etgëttvirbereet
mirgivirbereet
dirgittvirbereet
sigivirbereet
Pass compos
echsivirbereet ginn
dubassvirbereet ginn
hien/si,hatt/etassvirbereet ginn
mirsivirbereet ginn
dirsiddvirbereet ginn
sisivirbereet ginn
Plus-que-parfait
echsivirbereet ginn
duwaarsvirbereet ginn
hien/si,hatt/etwarvirbereet ginn
mirwarevirbereet ginn
dirwaartvirbereet ginn
siwarevirbereet ginn
Futur I
echwäert virbereet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert virbereet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif virbereet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif virbereet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier virbereet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bereedenzoubereeden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles