E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
zoubereeden zubereiten (D) – prparer (F)
Stammformen zoubereedenbereet zouzoubereet
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (zou-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbereeden zou
dubereets zou
hien/si,hatt/etbereet zou
mirbereeden zou
dirbereet zou
sibereeden zou
Pass compos
echhunnzoubereet
duhueszoubereet
hien/si,hatt/ethuetzoubereet
mirhunnzoubereet
dirhuttzoubereet
sihunnzoubereet
Plus-que-parfait
echhatzoubereet
duhaszoubereet
hien/si,hatt/ethatzoubereet
mirhatenzoubereet
dirhatzoubereet
sihatenzoubereet
Futur I
echwäert zoubereeden
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zoubereet hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoubereeden
dugéifszoubereeden
hien/si,hatt/etgéifzoubereeden
mirgéifenzoubereeden
dirgéiftzoubereeden
sigéifenzoubereeden
Conditionnel Pass compos
echhttzoubereet
duhsszoubereet
hien/si,hatt/ethttzoubereet
mirhttenzoubereet
dirhttzoubereet
sihttenzoubereet
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbereet zou!
Plurielbereet zou!
zoubereet
zoubereeden
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnzoubereet
dugësszoubereet
hie/si,hatt/etgëttzoubereet
mirginnzoubereet
dirgittzoubereet
siginnzoubereet
Pass compos
echsinnzoubereet ginn
dubasszoubereet ginn
hien/si,hatt/etasszoubereet ginn
mirsinnzoubereet ginn
dirsiddzoubereet ginn
sisinnzoubereet ginn
Plus-que-parfait
echwarzoubereet ginn
duwaarszoubereet ginn
hien/si,hatt/etwarzoubereet ginn
mirwarenzoubereet ginn
dirwaartzoubereet ginn
siwarenzoubereet ginn
Futur I
echwäert zoubereet ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zoubereet gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif zoubereet
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif zoubereet ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier zoubereet ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bereedenvirbereeden
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles