E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ureegen anregen (D)inviter (F)
Stammformen ureegenreegt unugereegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreegen un
dureegs un
hien/si,hatt/etreegt un
mirreegen un
dirreegt un
sireegen un
Pass compos
echhunnugereegt
duhuesugereegt
hien/si,hatt/ethuetugereegt
mirhunnugereegt
dirhuttugereegt
sihunnugereegt
Plus-que-parfait
echhatugereegt
duhasugereegt
hien/si,hatt/ethatugereegt
mirhatenugereegt
dirhatugereegt
sihatenugereegt
Futur I
echwäert ureegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugereegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifureegen
dugéifsureegen
hien/si,hatt/etgéifureegen
mirgéifenureegen
dirgéiftureegen
sigéifenureegen
Conditionnel Pass compos
echhttugereegt
duhssugereegt
hien/si,hatt/ethttugereegt
mirhttenugereegt
dirhttugereegt
sihttenugereegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreeg un!
Plurielreegt un!
ugereegt
ureegen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugereegt
dugëssugereegt
hie/si,hatt/etgëttugereegt
mirginnugereegt
dirgittugereegt
siginnugereegt
Pass compos
echsinnugereegt ginn
dubassugereegt ginn
hien/si,hatt/etassugereegt ginn
mirsinnugereegt ginn
dirsiddugereegt ginn
sisinnugereegt ginn
Plus-que-parfait
echwarugereegt ginn
duwaarsugereegt ginn
hien/si,hatt/etwarugereegt ginn
mirwarenugereegt ginn
dirwaartugereegt ginn
siwarenugereegt ginn
Futur I
echwäert ugereegt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugereegt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugereegt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugereegt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugereegt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
opreegen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles