E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reen-en regnen (D) – pleuvoir (F)
Stammformen reen-enreen-tge-reen-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
ech
du
etreen-t
mir
dir
si
Pass compos
ech  
du  
ethuetge-reen-t
mir  
dir  
si  
Plus-que-parfait
ech  
du  
ethatge-reen-t
mir  
dir  
si  
Modale Futur I
echwäert reen-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ge-reen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreen-en
dugéifsreen-en
hien/si,hatt/etgéifreen-en
mirgéifereen-en
dirgéiftreen-en
sigéifereen-en
Conditionnel pass compos
ech  
du  
ethttge-reen-t
mir  
dir  
si  
Imperativ Partizip Infinitiv
ge-reen-t
reen-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles