E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
refuséieren ablehnen (D)refuser (F)
Stammformen refuséierenrefuséiertrefuséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrefuséieren
durefuséiers
hien/si,hatt/etrefuséiert
mirrefuséieren
dirrefuséiert
sirefuséieren
Passé composé
echhurefuséiert
duhuesrefuséiert
hien/si,hatt/ethuetrefuséiert
mirhurefuséiert
dirhuttrefuséiert
sihurefuséiert
Plus-que-parfait
echhatrefuséiert
duhasrefuséiert
hien/si,hatt/ethatrefuséiert
mirhaterefuséiert
dirhatrefuséiert
sihaterefuséiert
Futur I
echwäert refuséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert refuséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrefuséieren
dugéifsrefuséieren
hien/si,hatt/etgéifrefuséieren
mirgéiferefuséieren
dirgéiftrefuséieren
sigéiferefuséieren
Conditionnel Passé composé
echhättrefuséiert
duhässrefuséiert
hien/si,hatt/ethättrefuséiert
mirhätterefuséiert
dirhättrefuséiert
sihätterefuséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrefuséier!
Plurielrefuséiert!
refuséiert
refuséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirefuséiert
dugëssrefuséiert
hie/si,hatt/etgëttrefuséiert
mirgirefuséiert
dirgittrefuséiert
sigirefuséiert
Passé composé
echsirefuséiert ginn
dubassrefuséiert ginn
hien/si,hatt/etassrefuséiert ginn
mirsirefuséiert ginn
dirsiddrefuséiert ginn
sisirefuséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrefuséiert ginn
duwaarsrefuséiert ginn
hien/si,hatt/etwarrefuséiert ginn
mirwarerefuséiert ginn
dirwaartrefuséiert ginn
siwarerefuséiert ginn
Futur I
echwäert refuséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert refuséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif refuséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif refuséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier refuséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles