E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
regéieren regieren (D)régner (F)
Stammformen regéierenregéiertregéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echregéieren
duregéiers
hien/si,hatt/etregéiert
mirregéieren
dirregéiert
siregéieren
Passé composé
echhuregéiert
duhuesregéiert
hien/si,hatt/ethuetregéiert
mirhuregéiert
dirhuttregéiert
sihuregéiert
Plus-que-parfait
echhatregéiert
duhasregéiert
hien/si,hatt/ethatregéiert
mirhateregéiert
dirhatregéiert
sihateregéiert
Futur I
echwäert regéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert regéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifregéieren
dugéifsregéieren
hien/si,hatt/etgéifregéieren
mirgéiferegéieren
dirgéiftregéieren
sigéiferegéieren
Conditionnel Passé composé
echhättregéiert
duhässregéiert
hien/si,hatt/ethättregéiert
mirhätteregéiert
dirhättregéiert
sihätteregéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierregéier!
Plurielregéiert!
regéiert
regéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiregéiert
dugëssregéiert
hie/si,hatt/etgëttregéiert
mirgiregéiert
dirgittregéiert
sigiregéiert
Passé composé
echsiregéiert ginn
dubassregéiert ginn
hien/si,hatt/etassregéiert ginn
mirsiregéiert ginn
dirsiddregéiert ginn
sisiregéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarregéiert ginn
duwaarsregéiert ginn
hien/si,hatt/etwarregéiert ginn
mirwareregéiert ginn
dirwaartregéiert ginn
siwareregéiert ginn
Futur I
echwäert regéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert regéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif regéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif regéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier regéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles