E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
regionalis-éier-en regionalisieren (D) – régionaliser (F)
Stammformen regionalis-éier-enregionalis-éier-tregionalis-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echregionalis-éier-en
duregionalis-éier-s
hien/si,hatt/etregionalis-éier-t
mirregionalis-éier-en
dirregionalis-éier-t
siregionalis-éier-en
Passé composé
echhuregionalis-éier-t
duhuesregionalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetregionalis-éier-t
mirhuregionalis-éier-t
dirhuttregionalis-éier-t
sihuregionalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatregionalis-éier-t
duhasregionalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatregionalis-éier-t
mirhateregionalis-éier-t
dirhatregionalis-éier-t
sihateregionalis-éier-t
Modale Futur I
echwäert regionalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert regionalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifregionalis-éier-en
dugéifsregionalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifregionalis-éier-en
mirgéiferegionalis-éier-en
dirgéiftregionalis-éier-en
sigéiferegionalis-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättregionalis-éier-t
duhässregionalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättregionalis-éier-t
mirhätteregionalis-éier-t
dirhättregionalis-éier-t
sihätteregionalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierregionalis-éier!
Plurielregionalis-éier-t!
regionalis-éier-t
regionalis-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiregionalis-éier-t
dugëssregionalis-éier-t
hie/si,hatt/etgëttregionalis-éier-t
mirgiregionalis-éier-t
dirgittregionalis-éier-t
sigiregionalis-éier-t
Passé composé
echsiregionalis-éier-t ginn
dubassregionalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassregionalis-éier-t ginn
mirsiregionalis-éier-t ginn
dirsiddregionalis-éier-t ginn
sisiregionalis-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarregionalis-éier-t ginn
duwaarsregionalis-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarregionalis-éier-t ginn
mirwareregionalis-éier-t ginn
dirwaartregionalis-éier-t ginn
siwareregionalis-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert regionalis-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert regionalis-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif regionalis-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif regionalis-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier regionalis-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles