E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reglementéieren reglementieren (D)réglementer (F)
Stammformen reglementéierenreglementéiertreglementéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreglementéieren
dureglementéiers
hien/si,hatt/etreglementéiert
mirreglementéieren
dirreglementéiert
sireglementéieren
Passé composé
echhureglementéiert
duhuesreglementéiert
hien/si,hatt/ethuetreglementéiert
mirhureglementéiert
dirhuttreglementéiert
sihureglementéiert
Plus-que-parfait
echhatreglementéiert
duhasreglementéiert
hien/si,hatt/ethatreglementéiert
mirhatereglementéiert
dirhatreglementéiert
sihatereglementéiert
Futur I
echwäert reglementéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reglementéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreglementéieren
dugéifsreglementéieren
hien/si,hatt/etgéifreglementéieren
mirgéifereglementéieren
dirgéiftreglementéieren
sigéifereglementéieren
Conditionnel Passé composé
echhättreglementéiert
duhässreglementéiert
hien/si,hatt/ethättreglementéiert
mirhättereglementéiert
dirhättreglementéiert
sihättereglementéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreglementéier!
Plurielreglementéiert!
reglementéiert
reglementéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgireglementéiert
dugëssreglementéiert
hie/si,hatt/etgëttreglementéiert
mirgireglementéiert
dirgittreglementéiert
sigireglementéiert
Passé composé
echsireglementéiert ginn
dubassreglementéiert ginn
hien/si,hatt/etassreglementéiert ginn
mirsireglementéiert ginn
dirsiddreglementéiert ginn
sisireglementéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarreglementéiert ginn
duwaarsreglementéiert ginn
hien/si,hatt/etwarreglementéiert ginn
mirwarereglementéiert ginn
dirwaartreglementéiert ginn
siwarereglementéiert ginn
Futur I
echwäert reglementéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reglementéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif reglementéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif reglementéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier reglementéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles