E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
regrettéieren bereuen (D)regretter (F)
Stammformen regrettéierenregrettéiertregrettéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echregrettéieren
duregrettéiers
hien/si,hatt/etregrettéiert
mirregrettéieren
dirregrettéiert
siregrettéieren
Passé composé
echhuregrettéiert
duhuesregrettéiert
hien/si,hatt/ethuetregrettéiert
mirhuregrettéiert
dirhuttregrettéiert
sihuregrettéiert
Plus-que-parfait
echhatregrettéiert
duhasregrettéiert
hien/si,hatt/ethatregrettéiert
mirhateregrettéiert
dirhatregrettéiert
sihateregrettéiert
Futur I
echwäert regrettéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert regrettéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifregrettéieren
dugéifsregrettéieren
hien/si,hatt/etgéifregrettéieren
mirgéiferegrettéieren
dirgéiftregrettéieren
sigéiferegrettéieren
Conditionnel Passé composé
echhättregrettéiert
duhässregrettéiert
hien/si,hatt/ethättregrettéiert
mirhätteregrettéiert
dirhättregrettéiert
sihätteregrettéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierregrettéier!
Plurielregrettéiert!
regrettéiert
regrettéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiregrettéiert
dugëssregrettéiert
hie/si,hatt/etgëttregrettéiert
mirgiregrettéiert
dirgittregrettéiert
sigiregrettéiert
Passé composé
echsiregrettéiert ginn
dubassregrettéiert ginn
hien/si,hatt/etassregrettéiert ginn
mirsiregrettéiert ginn
dirsiddregrettéiert ginn
sisiregrettéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarregrettéiert ginn
duwaarsregrettéiert ginn
hien/si,hatt/etwarregrettéiert ginn
mirwareregrettéiert ginn
dirwaartregrettéiert ginn
siwareregrettéiert ginn
Futur I
echwäert regrettéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert regrettéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif regrettéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif regrettéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier regrettéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles