E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
regulariséieren regulieren (D)régulariser (F)
Stammformen regulariséierenregulariséiertregulariséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echregulariséieren
duregulariséiers
hien/si,hatt/etregulariséiert
mirregulariséieren
dirregulariséiert
siregulariséieren
Passé composé
echhuregulariséiert
duhuesregulariséiert
hien/si,hatt/ethuetregulariséiert
mirhuregulariséiert
dirhuttregulariséiert
sihuregulariséiert
Plus-que-parfait
echhatregulariséiert
duhasregulariséiert
hien/si,hatt/ethatregulariséiert
mirhateregulariséiert
dirhatregulariséiert
sihateregulariséiert
Futur I
echwäert regulariséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert regulariséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifregulariséieren
dugéifsregulariséieren
hien/si,hatt/etgéifregulariséieren
mirgéiferegulariséieren
dirgéiftregulariséieren
sigéiferegulariséieren
Conditionnel Passé composé
echhättregulariséiert
duhässregulariséiert
hien/si,hatt/ethättregulariséiert
mirhätteregulariséiert
dirhättregulariséiert
sihätteregulariséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierregulariséier!
Plurielregulariséiert!
regulariséiert
regulariséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiregulariséiert
dugëssregulariséiert
hie/si,hatt/etgëttregulariséiert
mirgiregulariséiert
dirgittregulariséiert
sigiregulariséiert
Passé composé
echsiregulariséiert ginn
dubassregulariséiert ginn
hien/si,hatt/etassregulariséiert ginn
mirsiregulariséiert ginn
dirsiddregulariséiert ginn
sisiregulariséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarregulariséiert ginn
duwaarsregulariséiert ginn
hien/si,hatt/etwarregulariséiert ginn
mirwareregulariséiert ginn
dirwaartregulariséiert ginn
siwareregulariséiert ginn
Futur I
echwäert regulariséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert regulariséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif regulariséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif regulariséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier regulariséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles