E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rehabilitéieren rehabilitieren (D)réhabiliter (F)
Stammformen rehabilitéierenrehabilitéiertrehabilitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrehabilitéieren
durehabilitéiers
hien/si,hatt/etrehabilitéiert
mirrehabilitéieren
dirrehabilitéiert
sirehabilitéieren
Passé composé
echhurehabilitéiert
duhuesrehabilitéiert
hien/si,hatt/ethuetrehabilitéiert
mirhurehabilitéiert
dirhuttrehabilitéiert
sihurehabilitéiert
Plus-que-parfait
echhatrehabilitéiert
duhasrehabilitéiert
hien/si,hatt/ethatrehabilitéiert
mirhaterehabilitéiert
dirhatrehabilitéiert
sihaterehabilitéiert
Futur I
echwäert rehabilitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rehabilitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrehabilitéieren
dugéifsrehabilitéieren
hien/si,hatt/etgéifrehabilitéieren
mirgéiferehabilitéieren
dirgéiftrehabilitéieren
sigéiferehabilitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrehabilitéiert
duhässrehabilitéiert
hien/si,hatt/ethättrehabilitéiert
mirhätterehabilitéiert
dirhättrehabilitéiert
sihätterehabilitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrehabilitéier!
Plurielrehabilitéiert!
rehabilitéiert
rehabilitéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirehabilitéiert
dugëssrehabilitéiert
hie/si,hatt/etgëttrehabilitéiert
mirgirehabilitéiert
dirgittrehabilitéiert
sigirehabilitéiert
Passé composé
echsirehabilitéiert ginn
dubassrehabilitéiert ginn
hien/si,hatt/etassrehabilitéiert ginn
mirsirehabilitéiert ginn
dirsiddrehabilitéiert ginn
sisirehabilitéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrehabilitéiert ginn
duwaarsrehabilitéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrehabilitéiert ginn
mirwarerehabilitéiert ginn
dirwaartrehabilitéiert ginn
siwarerehabilitéiert ginn
Futur I
echwäert rehabilitéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rehabilitéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rehabilitéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rehabilitéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rehabilitéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles