E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beréieren berühren (D)toucher, aborder (F)
Stammformen beréierenberéiertberéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gerouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echberéieren
duberéiers
hien/si,hatt/etberéiert
mirberéieren
dirberéiert
siberéieren
Passé composé
echhuberéiert
duhuesberéiert
hien/si,hatt/ethuetberéiert
mirhuberéiert
dirhuttberéiert
sihuberéiert
Plus-que-parfait
echhatberéiert
duhasberéiert
hien/si,hatt/ethatberéiert
mirhateberéiert
dirhatberéiert
sihateberéiert
Futur I
echwäert beréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberéieren
dugéifsberéieren
hien/si,hatt/etgéifberéieren
mirgéifeberéieren
dirgéiftberéieren
sigéifeberéieren
Conditionnel Passé composé
echhättberéiert
duhässberéiert
hien/si,hatt/ethättberéiert
mirhätteberéiert
dirhättberéiert
sihätteberéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberéier!
Plurielberéiert!
beréiert
beréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiberéiert
dugëssberéiert
hie/si,hatt/etgëttberéiert
mirgiberéiert
dirgittberéiert
sigiberéiert
Passé composé
echsiberéiert ginn
dubassberéiert ginn
hien/si,hatt/etassberéiert ginn
mirsiberéiert ginn
dirsiddberéiert ginn
sisiberéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarberéiert ginn
duwaarsberéiert ginn
hien/si,hatt/etwarberéiert ginn
mirwareberéiert ginn
dirwaartberéiert ginn
siwareberéiert ginn
Futur I
echwäert beréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif beréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif beréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier beréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aréierenëmréierenopréierenréierenuréierenverréieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles