E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beréier-en berühren (D)toucher, aborder (F)
Stammformen beréier-enberéier-tberéier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gerouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echberéier-en
duberéier-s
hien/si,hatt/etberéier-t
mirberéier-en
dirberéier-t
siberéier-en
Passé composé
echhuberéier-t
duhuesberéier-t
hien/si,hatt/ethuetberéier-t
mirhuberéier-t
dirhuttberéier-t
sihuberéier-t
Plus-que-parfait
echhatberéier-t
duhasberéier-t
hien/si,hatt/ethatberéier-t
mirhateberéier-t
dirhatberéier-t
sihateberéier-t
Futur I
echwäert beréier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beréier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberéier-en
dugéifsberéier-en
hien/si,hatt/etgéifberéier-en
mirgéifeberéier-en
dirgéiftberéier-en
sigéifeberéier-en
Conditionnel Passé composé
echhättberéier-t
duhässberéier-t
hien/si,hatt/ethättberéier-t
mirhätteberéier-t
dirhättberéier-t
sihätteberéier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberéier!
Plurielberéier-t!
beréier-t
beréier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiberéier-t
dugëssberéier-t
hie/si,hatt/etgëttberéier-t
mirgiberéier-t
dirgittberéier-t
sigiberéier-t
Passé composé
echsiberéier-t ginn
dubassberéier-t ginn
hien/si,hatt/etassberéier-t ginn
mirsiberéier-t ginn
dirsiddberéier-t ginn
sisiberéier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarberéier-t ginn
duwaarsberéier-t ginn
hien/si,hatt/etwarberéier-t ginn
mirwareberéier-t ginn
dirwaartberéier-t ginn
siwareberéier-t ginn
Futur I
echwäert beréier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beréier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif beréier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif beréier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier beréier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aréier-enëmréier-enopréier-enréier-enuréier-enverréier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles