E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opréieren aufrühren (D) – remuer (F)
Stammformen opréierenréiert opopgeréiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gerouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echréieren op
duréiers op
hien/si,hatt/etréiert op
mirréieren op
dirréiert op
siréieren op
Passé composé
echhunnopgeréiert
duhuesopgeréiert
hien/si,hatt/ethuetopgeréiert
mirhunnopgeréiert
dirhuttopgeréiert
sihunnopgeréiert
Plus-que-parfait
echhatopgeréiert
duhasopgeréiert
hien/si,hatt/ethatopgeréiert
mirhatenopgeréiert
dirhatopgeréiert
sihatenopgeréiert
Futur I
echwäert opréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopréieren
dugéifsopréieren
hien/si,hatt/etgéifopréieren
mirgéifenopréieren
dirgéiftopréieren
sigéifenopréieren
Conditionnel Passé composé
echhättopgeréiert
duhässopgeréiert
hien/si,hatt/ethättopgeréiert
mirhättenopgeréiert
dirhättopgeréiert
sihättenopgeréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréier op!
Plurielréiert op!
opgeréiert
opréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnopgeréiert
dugëssopgeréiert
hie/si,hatt/etgëttopgeréiert
mirginnopgeréiert
dirgittopgeréiert
siginnopgeréiert
Passé composé
echsinnopgeréiert ginn
dubassopgeréiert ginn
hien/si,hatt/etassopgeréiert ginn
mirsinnopgeréiert ginn
dirsiddopgeréiert ginn
sisinnopgeréiert ginn
Plus-que-parfait
echwaropgeréiert ginn
duwaarsopgeréiert ginn
hien/si,hatt/etwaropgeréiert ginn
mirwarenopgeréiert ginn
dirwaartopgeréiert ginn
siwarenopgeréiert ginn
Futur I
echwäert opgeréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif opgeréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif opgeréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier opgeréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aréierenberéierenëmréierenréierenuréierenverréieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles