E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
uréieren anrühren (D)toucher, délayer (F)
Stammformen uréierenréiert unugeréiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten gerouert (Partizip)
Indikativ Aktiv
Présent
echréieren un
duréiers un
hien/si,hatt/etréiert un
mirréieren un
dirréiert un
siréieren un
Passé composé
echhunnugeréiert
duhuesugeréiert
hien/si,hatt/ethuetugeréiert
mirhunnugeréiert
dirhuttugeréiert
sihunnugeréiert
Plus-que-parfait
echhatugeréiert
duhasugeréiert
hien/si,hatt/ethatugeréiert
mirhatenugeréiert
dirhatugeréiert
sihatenugeréiert
Futur I
echwäert uréieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeréiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifuréieren
dugéifsuréieren
hien/si,hatt/etgéifuréieren
mirgéifenuréieren
dirgéifturéieren
sigéifenuréieren
Conditionnel Passé composé
echhättugeréiert
duhässugeréiert
hien/si,hatt/ethättugeréiert
mirhättenugeréiert
dirhättugeréiert
sihättenugeréiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierréier un!
Plurielréiert un!
ugeréiert
uréieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnugeréiert
dugëssugeréiert
hie/si,hatt/etgëttugeréiert
mirginnugeréiert
dirgittugeréiert
siginnugeréiert
Passé composé
echsinnugeréiert ginn
dubassugeréiert ginn
hien/si,hatt/etassugeréiert ginn
mirsinnugeréiert ginn
dirsiddugeréiert ginn
sisinnugeréiert ginn
Plus-que-parfait
echwarugeréiert ginn
duwaarsugeréiert ginn
hien/si,hatt/etwarugeréiert ginn
mirwarenugeréiert ginn
dirwaartugeréiert ginn
siwarenugeréiert ginn
Futur I
echwäert ugeréiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugeréiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ugeréiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ugeréiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ugeréiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aréierenberéierenëmréierenopréierenréierenverréieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles