E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechreiwen wegreiben (D)effacer (en frottant) (F)
Stammformen ewechreiwenreift ewechewechgeriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echreiwen ewech
dureifs ewech
hien/si,hatt/etreift ewech
mirreiwen ewech
dirreift ewech
sireiwen ewech
Pass compos
echhunnewechgeriwwen
duhuesewechgeriwwen
hien/si,hatt/ethuetewechgeriwwen
mirhunnewechgeriwwen
dirhuttewechgeriwwen
sihunnewechgeriwwen
Plus-que-parfait
echhatewechgeriwwen
duhasewechgeriwwen
hien/si,hatt/ethatewechgeriwwen
mirhatenewechgeriwwen
dirhatewechgeriwwen
sihatenewechgeriwwen
Futur I
echwäert ewechreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgeriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechreiwen
dugéifsewechreiwen
hien/si,hatt/etgéifewechreiwen
mirgéifenewechreiwen
dirgéiftewechreiwen
sigéifenewechreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgeriwwen
duhssewechgeriwwen
hien/si,hatt/ethttewechgeriwwen
mirhttenewechgeriwwen
dirhttewechgeriwwen
sihttenewechgeriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreif ewech!
Plurielreift ewech!
ewechgeriwwen
ewechreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
areiwenausreiwenofreiwenopreiwenreiwenureiwenverreiwenzerreiwen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles