E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausreizen ausreizen (D) – puiser (F)
Stammformen ausreizenreizt ausausgereizt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echreizen aus
dureiz aus
hien/si,hatt/etreizt aus
mirreizen aus
dirreizt aus
sireizen aus
Pass compos
echhunnausgereizt
duhuesausgereizt
hien/si,hatt/ethuetausgereizt
mirhunnausgereizt
dirhuttausgereizt
sihunnausgereizt
Plus-que-parfait
echhatausgereizt
duhasausgereizt
hien/si,hatt/ethatausgereizt
mirhatenausgereizt
dirhatausgereizt
sihatenausgereizt
Modale Futur I
echwäert ausreizen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgereizt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausreizen
dugéifsausreizen
hien/si,hatt/etgéifausreizen
mirgéifenausreizen
dirgéiftausreizen
sigéifenausreizen
Conditionnel pass compos
echhttausgereizt
duhssausgereizt
hien/si,hatt/ethttausgereizt
mirhttenausgereizt
dirhttausgereizt
sihttenausgereizt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreiz aus!
Plurielreizt aus!
ausgereizt
ausreizen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgereizt
dugëssausgereizt
hie/si,hatt/etgëttausgereizt
mirginnausgereizt
dirgittausgereizt
siginnausgereizt
Pass compos
echsinnausgereizt ginn
dubassausgereizt ginn
hien/si,hatt/etassausgereizt ginn
mirsinnausgereizt ginn
dirsiddausgereizt ginn
sisinnausgereizt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgereizt ginn
duwaarsausgereizt ginn
hien/si,hatt/etwarausgereizt ginn
mirwarenausgereizt ginn
dirwaartausgereizt ginn
siwarenausgereizt ginn
Modale Futur I
echwäert ausgereizt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgereizt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgereizt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgereizt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgereizt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
reizen
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles