E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reklam-éier-en reklamieren (D) – réclamer (F)
Stammformen reklam-éier-enreklam-éier-treklam-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten reclaméieren, reklamméieren
Indikativ Aktiv
Present
echreklam-éier-en
dureklam-éier-s
hien/si,hatt/etreklam-éier-t
mirreklam-éier-en
dirreklam-éier-t
sireklam-éier-en
Passé composé
echhureklam-éier-t
duhuesreklam-éier-t
hien/si,hatt/ethuetreklam-éier-t
mirhureklam-éier-t
dirhuttreklam-éier-t
sihureklam-éier-t
Plus-que-parfait
echhatreklam-éier-t
duhasreklam-éier-t
hien/si,hatt/ethatreklam-éier-t
mirhatereklam-éier-t
dirhatreklam-éier-t
sihatereklam-éier-t
Modale Futur I
echwäert reklam-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert reklam-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreklam-éier-en
dugéifsreklam-éier-en
hien/si,hatt/etgéifreklam-éier-en
mirgéifereklam-éier-en
dirgéiftreklam-éier-en
sigéifereklam-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättreklam-éier-t
duhässreklam-éier-t
hien/si,hatt/ethättreklam-éier-t
mirhättereklam-éier-t
dirhättreklam-éier-t
sihättereklam-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreklam-éier!
Plurielreklam-éier-t!
reklam-éier-t
reklam-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgireklam-éier-t
dugëssreklam-éier-t
hie/si,hatt/etgëttreklam-éier-t
mirgireklam-éier-t
dirgittreklam-éier-t
sigireklam-éier-t
Passé composé
echsireklam-éier-t ginn
dubassreklam-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassreklam-éier-t ginn
mirsireklam-éier-t ginn
dirsiddreklam-éier-t ginn
sisireklam-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarreklam-éier-t ginn
duwaarsreklam-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarreklam-éier-t ginn
mirwarereklam-éier-t ginn
dirwaartreklam-éier-t ginn
siwarereklam-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert reklam-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert reklam-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif reklam-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif reklam-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier reklam-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles