E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rekonstruéieren rekonstruieren (D)reconstruire (F)
Stammformen rekonstruéierenrekonstruéiertrekonstruéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrekonstruéieren
durekonstruéiers
hien/si,hatt/etrekonstruéiert
mirrekonstruéieren
dirrekonstruéiert
sirekonstruéieren
Passé composé
echhurekonstruéiert
duhuesrekonstruéiert
hien/si,hatt/ethuetrekonstruéiert
mirhurekonstruéiert
dirhuttrekonstruéiert
sihurekonstruéiert
Plus-que-parfait
echhatrekonstruéiert
duhasrekonstruéiert
hien/si,hatt/ethatrekonstruéiert
mirhaterekonstruéiert
dirhatrekonstruéiert
sihaterekonstruéiert
Futur I
echwäert rekonstruéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rekonstruéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrekonstruéieren
dugéifsrekonstruéieren
hien/si,hatt/etgéifrekonstruéieren
mirgéiferekonstruéieren
dirgéiftrekonstruéieren
sigéiferekonstruéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrekonstruéiert
duhässrekonstruéiert
hien/si,hatt/ethättrekonstruéiert
mirhätterekonstruéiert
dirhättrekonstruéiert
sihätterekonstruéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrekonstruéier!
Plurielrekonstruéiert!
rekonstruéiert
rekonstruéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirekonstruéiert
dugëssrekonstruéiert
hie/si,hatt/etgëttrekonstruéiert
mirgirekonstruéiert
dirgittrekonstruéiert
sigirekonstruéiert
Passé composé
echsirekonstruéiert ginn
dubassrekonstruéiert ginn
hien/si,hatt/etassrekonstruéiert ginn
mirsirekonstruéiert ginn
dirsiddrekonstruéiert ginn
sisirekonstruéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrekonstruéiert ginn
duwaarsrekonstruéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrekonstruéiert ginn
mirwarerekonstruéiert ginn
dirwaartrekonstruéiert ginn
siwarerekonstruéiert ginn
Futur I
echwäert rekonstruéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rekonstruéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rekonstruéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rekonstruéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rekonstruéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
konstruéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles