E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
relevéieren hervorheben (D)relever (F)
Stammformen relevéierenrelevéiertrelevéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrelevéieren
durelevéiers
hien/si,hatt/etrelevéiert
mirrelevéieren
dirrelevéiert
sirelevéieren
Passé composé
echhurelevéiert
duhuesrelevéiert
hien/si,hatt/ethuetrelevéiert
mirhurelevéiert
dirhuttrelevéiert
sihurelevéiert
Plus-que-parfait
echhatrelevéiert
duhasrelevéiert
hien/si,hatt/ethatrelevéiert
mirhaterelevéiert
dirhatrelevéiert
sihaterelevéiert
Futur I
echwäert relevéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert relevéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrelevéieren
dugéifsrelevéieren
hien/si,hatt/etgéifrelevéieren
mirgéiferelevéieren
dirgéiftrelevéieren
sigéiferelevéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrelevéiert
duhässrelevéiert
hien/si,hatt/ethättrelevéiert
mirhätterelevéiert
dirhättrelevéiert
sihätterelevéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrelevéier!
Plurielrelevéiert!
relevéiert
relevéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirelevéiert
dugëssrelevéiert
hie/si,hatt/etgëttrelevéiert
mirgirelevéiert
dirgittrelevéiert
sigirelevéiert
Passé composé
echsirelevéiert ginn
dubassrelevéiert ginn
hien/si,hatt/etassrelevéiert ginn
mirsirelevéiert ginn
dirsiddrelevéiert ginn
sisirelevéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrelevéiert ginn
duwaarsrelevéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrelevéiert ginn
mirwarerelevéiert ginn
dirwaartrelevéiert ginn
siwarerelevéiert ginn
Futur I
echwäert relevéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert relevéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif relevéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif relevéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier relevéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles