E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
relev-éier-en hervorheben (D)relever (F)
Stammformen relev-éier-enrelev-éier-trelev-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrelev-éier-en
durelev-éier-s
hien/si,hatt/etrelev-éier-t
mirrelev-éier-en
dirrelev-éier-t
sirelev-éier-en
Passé composé
echhurelev-éier-t
duhuesrelev-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrelev-éier-t
mirhurelev-éier-t
dirhuttrelev-éier-t
sihurelev-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrelev-éier-t
duhasrelev-éier-t
hien/si,hatt/ethatrelev-éier-t
mirhaterelev-éier-t
dirhatrelev-éier-t
sihaterelev-éier-t
Futur I
echwäert relev-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert relev-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrelev-éier-en
dugéifsrelev-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrelev-éier-en
mirgéiferelev-éier-en
dirgéiftrelev-éier-en
sigéiferelev-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrelev-éier-t
duhässrelev-éier-t
hien/si,hatt/ethättrelev-éier-t
mirhätterelev-éier-t
dirhättrelev-éier-t
sihätterelev-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrelev-éier!
Plurielrelev-éier-t!
relev-éier-t
relev-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirelev-éier-t
dugëssrelev-éier-t
hie/si,hatt/etgëttrelev-éier-t
mirgirelev-éier-t
dirgittrelev-éier-t
sigirelev-éier-t
Passé composé
echsirelev-éier-t ginn
dubassrelev-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassrelev-éier-t ginn
mirsirelev-éier-t ginn
dirsiddrelev-éier-t ginn
sisirelev-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarrelev-éier-t ginn
duwaarsrelev-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarrelev-éier-t ginn
mirwarerelev-éier-t ginn
dirwaartrelev-éier-t ginn
siwarerelev-éier-t ginn
Futur I
echwäert relev-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert relev-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif relev-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif relev-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier relev-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles