E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rembours-éier-en zurückerstatten (D)rembourser (F)
Stammformen rembours-éier-enrembours-éier-trembours-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrembours-éier-en
durembours-éier-s
hien/si,hatt/etrembours-éier-t
mirrembours-éier-en
dirrembours-éier-t
sirembours-éier-en
Passé composé
echhurembours-éier-t
duhuesrembours-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrembours-éier-t
mirhurembours-éier-t
dirhuttrembours-éier-t
sihurembours-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrembours-éier-t
duhasrembours-éier-t
hien/si,hatt/ethatrembours-éier-t
mirhaterembours-éier-t
dirhatrembours-éier-t
sihaterembours-éier-t
Futur I
echwäert rembours-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rembours-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrembours-éier-en
dugéifsrembours-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrembours-éier-en
mirgéiferembours-éier-en
dirgéiftrembours-éier-en
sigéiferembours-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrembours-éier-t
duhässrembours-éier-t
hien/si,hatt/ethättrembours-éier-t
mirhätterembours-éier-t
dirhättrembours-éier-t
sihätterembours-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrembours-éier!
Plurielrembours-éier-t!
rembours-éier-t
rembours-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirembours-éier-t
dugëssrembours-éier-t
hie/si,hatt/etgëttrembours-éier-t
mirgirembours-éier-t
dirgittrembours-éier-t
sigirembours-éier-t
Passé composé
echsirembours-éier-t ginn
dubassrembours-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassrembours-éier-t ginn
mirsirembours-éier-t ginn
dirsiddrembours-éier-t ginn
sisirembours-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarrembours-éier-t ginn
duwaarsrembours-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarrembours-éier-t ginn
mirwarerembours-éier-t ginn
dirwaartrembours-éier-t ginn
siwarerembours-éier-t ginn
Futur I
echwäert rembours-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rembours-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rembours-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rembours-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rembours-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles